آموزش ایجاد ساب دامین در دایرکت ادمین

در برخی مواقع چندین هاست متعدد داریم که لزومی ندارند دامنه مجزا و خاصی داشته باشند یا برای راه اندازی یک اسکریپت نیاز به تهیه دامنه نداریم یا حتی تمایل داریم بخش هایی از سایت مثل فروشگاه یا بلاگ را با وردپرس یا cms مجزایی مدیریت کنیم. در چنین شرایطی بهترین راهکار ساخت ساب دامین در هاست است به گونه ای که یک زیر دامنه از دامنه اصلی ایجاد می کنیم. در این آموزش قصد داریم چگونگی ایجاد ساب دامین در دایرکت ادمین را به طور کامل بررسی کنیم به گونه  ای که هر کاربر بتواند بدون نیاز به خرید هاست جدید یک ساب دامین در کنترل پنل هاست خودش داشته باشد و بخش های مختلف سایت مثل بلاگ، فروشگاه و… را به صورت مجزا و بدون خرید دامنه جدید با اسکریپت دلخواه راه اندازی کند. در پایان این مقاله کاربر به طور کامل با مباحثی همچون راه اندازی سایت روی subdomain و مزایای استفاده از ساب دامین در دایرکت ادمین آشنا خواهد شد.

بگذارید اول شرح دهیم که ساب دامنه چیست؟ همان طور که در بالا ذکر شد در واقع ساب دامنه نام دلخواهی هست که همراه با یک نقطه قبل از دامنه اصلی سایت نوشته میشه دقت داشته باشید که نام ساب دامنه هاست باید به محتوای مورد نظرتان نزدیک باشه به عنوان مثال برای بخش پایگاه دانش یا وبلاگ استفاده از کلماتی مثل blog یا Knowledge Base یا برای بخش فروشگاهی کلماتی مثل store مورد استفاده قرار میگیرد در نهایت بعد از تعریف subdomain در هاست دایرکت ادمین نوبت آپلود محتوای مورد نظر میرسد که در ادامه به صورت کامل تشریح خواهیم کرد. نحوه ساخت ساب دامین بسیار ساده هست ولی دقت داشته باشید در ابتدا بررسی کنید که نیم سرورهای هاست روی دامنه اصلی که قصد دارید برای آن ساب دامین بسازید ست و نشر شده باشد. سپس از بخش Subdomain Management دایرکت ادمین اقدام کنید که در ادامه به شرح مفصل آن خواهیم پرداخت.

نکته:
در مراحل ساخت ساب دامنه نیاز به ست کردن نیم سرور هاست نداریم بلکه ست و نشر نیم سرور روی دامنه اصلی کفایت می کند.

نحوه ایجاد ساب دامین

همان طور که ذکر شد نیم سرورهای هاست باید روی دامنه اصلی ست و نشر شده باشند، راه اندازی سایت روی ساب دامین کار سخت و پیچیده ای نیست تنها می بایست مراحل زیر را طی کرد:

  1. برای شروع مراحل و ایجاد ساب دامین در دایرکت ادمین ابتدا می بایست توسط آموزش ورود به دایرکت ادمین وارد کنترل پنل هاست خود شوید.
  2. در بخش AccounT Manager روی گزینه Subdomain Management کلیک کنید که به صفحه تنظیمات ساب دامین هدایت بشید.

در صفحه باز شده روی دکمه ADD SUBDOMAIN کلیک کنید. پس از کلیک با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه میشید. در این بخش می تونید ساب دامین دلخواه خودتان را روی هاست دایرکت ادمین تعریف کنید. در کادری که باز می شود ساب دامنه مورد نظرتان را بنویسید. سپس روی دکمه ADD SUBDOMAIN کلیک کنید.

سپس ساب دومینی که تعریف کرده اید به لیست اضافه میشود همچنین یک دایرکتوری دقیقا با همین نام در فایل منیجر هاست ساخته میشود که باید اطلاعات مربوط به ساب دامنه شامل قالب یا هر چیزی در این دایرکتوری آپلود شود.

نکته: در صورت تمایل به حذف ساب دامنه، روی مربع کنار ساب دامنه در لیست کلیک کنید تا دکمه Delete نمایش داده شود. توجه کنید با این کار فقط ساب دامنه از لیست حذف میشود اما دایرکتوری اصلی آن همچنان در فایل منیجر موجود هست.