آموزش ورود به دایرکت ادمین

در صورتی که به تازگی هاست لینوکس خریداری کرده باشید، اغلب موارد کنترل پنل مدیریتی سایت، دایرکت ادمین یا سی‌پنل خواهد بود. دایرکت ادمین به مانند سی‌پنل فقط روی سرورهای لینوکس قابل نصب است. از مزایای آن می‌توان به رابط کاربری آسان، امنیت و سرعت بالا و عدم تحریم کشور ایران نام برد.

متأسفانه سی‌پنل مدتی است که با تحریم‌های گسترده‌ای همراه شده و روی سرور ایران نصب نمی‌شود. همچنین اگر شرکت cPanel متوجه ایرانی بودن کاربر شود، کاربر را مسدود خواهند کرد. همین دلیل باعث شده که کاربران ایرانی به دایرکت ادمین روی آورند. دایرکت ادمین هیچ‌گونه تحریمی برای ایران ندارد و با خیال آسوده می‌توانید از آن استفاده کنید.

در این مقاله روش های ورود به دایرکت ادمین را باهم بررسی میکنیم:

ورود به دایرکت ادمین با IP

شماره پورت پیش فرض دایرکت ادمین، ۲۲۲۲ است (البته ممکن است شرکت هاستینگ آن را تغییر داده باشد که در این صورت به اطلاعات سرویس خریداری شده خود رجوع کنید) که روی آن سرویس دایرکت ادمین راه‌اندازی شده است. بنابراین در صورتی که بخواهید با IP وارد پنل مدیریت DirectAdmin شوید، از آدرس‌های زیر استفاده کنید:

http://xx.xx.xx.xx:2222

http://xx.xx.xx.xx/config

البته توجه داشته باشید که در آدرس‌های فوق باید به جای xx.xx.xx.xx آدرس IP سرور (مانند ۶۶٫۸۸٫۵۶٫۹۹) را وارد کنید. اطلاعات آی‌پی بعد از خرید سرویس از طریق ایمیلی از جانب شرکت میزبان برای شما ارسال شده است.

ورود به دایرکت ادمین از طریق نام دامنه

برای وارد شدن به دایرکت ادمین میتوانید از طریق نام دامنه نیز اقدام نمایید. البته این روش در صورتی که DNS های هاست جدید روی دامنه شما سِت شده باشد و دامنه نیز فعال باشد، قابل اجرا است. در صورتی که به تازگی ثبت دامنه خود را در شرکت هاست پلان انجام داده باشید، می‌توانید از طریق ایمیل از فعال بودن آن اطمینان حاصل فرمایید. برای این‌کار آدرس‌های زیر را در نوار مرورگر خود جستجو کنید:

http://yourdomain.com:2222

http://yourdomain.com/config

توجه داشته باشید در آدرس‌های بالا به جای yourdomain.com باید نام دامنه خود را قرار دهید.

نکته: گواهی SSL روی سرورهای هاست پلان همیشه فعال است. به این ترتیب اطلاعات بین کاربر و سرور همیشه رمزنگاری شده است. حال به این نکته‌ی مهم توجه داشته باشید که در صورت فعال بودن SSL باید به جای HTTP از HTTPS استفاده کنیم. پس دو آدرس بالا را باید به این شکل وارد کنید:

https://yourdomain.com:2222
https://yourdomain.com/config

هنگامی که یکی از آدرس‌های بالا را در مرورگر خود جستجو کنید، وارد صفحه‌ی ورود DirectAdmin خواهید شد. برای ورود باید نام کاربری و رمز عبور سرویس هاست خود را وارد کنید. در فیلد اول یا Username نام کاربری را وارد کنید. در فیلد Password نیز رمز عبور خود را وارد کنید. (نام کاربری و رمز عبور توسط شرکت هاستینگ برای شما ارسال می‌شود.) سپس روی دکمه Login یا Sign in کلیک کنید تا وارد کنترل پنل دایرکت ادمین شوید.

تذکر: به این نکته مهم توجه داشته باشید، در صورتی که اطلاعات ورود را چندین با وارد کنید، دسترسی شما به پنل مدیریت به مدت ۲۴ ساعت قطع خواهد شد.