آموزش ساخت دیتابیس در دایرکت ادمین

در این آموزش با نحوه ساخت دیتابیس در هاست دایرکت ادمین و ایجاد دیتابیس در هاست DirectAdmin آشنا خواهید شد. معنای دیتابیس به فارسی پایگاه داده است و در واقع مجموعه‌ای از اطلاعات با ساختار منظم می باشد. معمولا از مدل رابطه‌ای آن استفاده میشود که هر دیتابیس شامل یک سری جدول هست و این جداول گاهی با یکدیگر ارتباط دارند و در آن ها اطلاعات کاربران مثل نام کاربری، پسورد، آدرس ایمیل و نام و نام خانوادگی شان یا لاگ های اسکریپت یا تنظیمات بعضی از افزونه‌ها ذخیره میشود. برای نصب اکثر سیستم‌های مدیریت محتوا مثل و جوملا، نیاز به نام دیتابیس، نام هاست، نام کاربری و رمز عبور برای دسترسی به دیتابیس هست بنابراین توی این آموزش بصورت کامل با ساخت و حذف دیتابیس و اضافه کردن نام کاربری جدید برای دسترسی به دیتابیس در هاست DirectAdmin آشنا میشوید.

برای ایجاد دیتابیس در هاست دایرکت ادمین ابتدا لازمه تا وارد هاست خودتون بشید. بنابراین بعد از خرید هاست، با استفاده از راهنمایی که در آموزش ورود به پنل دایرکت ادمین، توضیح داده شد وارد هاست خودتون شده و مشابه تصویر زیر روی گزینه MySQL Management کلیک کنید.

حالا در این مرحله برای ساخت دیتایبس در هاست دایرکت ادمین، روی گزینه Create new Database کلیک کنید.

در این مرحله وارد صفحه جدید مشابه تصویر زیر خواهید شد که در کادر روبه روی Database Name باید نام دیتایس را وارد کرده و در کادر روبه روی Database Username هم نام کاربری دیتابیس را بنویسید و در نهایت هم روبه روی Database Password پسورد مربوط به نام کاربری را وارد کنید. 

در ادامه با زدن دکمه Create Database چند لحظه منتظر بمانید تا صفحه جدید لود شود. سپس همانطور که میبینید دیتابیس ساخته شده و رمز عبور به همراه بقیه اطلاعاتی که وارد شده نشان داده خواهد شد.

برای حذف یا تغییرات روی دیتابیس، ابتدا از ستون اول تیک دیتابیس مورد نظر خود را بزنید سپس بعد از ظاهر شدن منوی گزینه ها عملیات مورد نظر را انجام دهید.

بعد از این مرحله دیتابیس حذف شده و دیگه قابل بازیابی نخواهد بود. مگر اینکه از هاست خود بک آپ تهیه کرده باشید یا اینکه از شرکت میزبانی هاست خود بخواهید که آخرین بک آپ را ریستور کنند تا بتوانید دیتابیس را برگردانید.